dr Yevhen Gerasymenko

Євген Герасименко, к.ю.н., доцент

Kandydat nauk (PhD) w dziedzinie prawa, docent, Zastępca Dyrektora Instytutu Edukacyjno-Naukowego Prawa Kijowskiego Narodowego Uniwersytet imienia Tarasa Szewczenki (KNU). Pracuje na Wydziale Prawa od 1990 r., najpierw jako asystent, a od 2001 r. jako docent. W 2000 roku obronił pracę doktorską na stopień doktora nauk prawnych na temat reformy systemu odpowiedzialności administracyjnej w Ukrainie (specjalność 12.00.07 – teoria zarządzania, prawo administracyjne i proces; prawo finansowe). W 2022 r. został powołany na stanowisko Zastępcy Dyrektora Instytutu Prawa ds. współpracy międzynarodowej. Jest adwokatem i członkiem Izby Adwokackiej w Kijowie. Współpracuje z organizacjami pozarządowymi zajmującymi się ochroną praw człowieka. Obszary zainteresowań naukowych to prawo uchodźcze i migracyjne, prawo i proces administracyjny, prawa człowieka. Jest autorem i współautorem ponad 40 publikacji naukowych. Prowadzi m.in. zajęcia z przedmiotów „Prawo administracyjne Ukrainy”, „Odpowiedzialność administracyjna”, „Prawa uchodźców”, „Postępowanie sądowe w sprawach związanych z przymusowym powrotem lub przymusowym wydaleniem cudzoziemców lub bezpaństwowców z terytorium Ukrainy”, „Administrative Justice as the Instrument of the Human Rights Protection”, :Asylum And Legal Protection of Refugees”, „Problems of the administrative proces” i in. Uczestniczył jako ekspert w projektach UNDP, USAID, aktywnie uczestniczy w opracowywaniu aktów prawnych. Członek Narodowej Rady Konstytucyjnej Ukrainy w 2008 roku.

Кандидат юридичних наук, доцент, заступник директора ННІ права Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Працює на юридичному факультеті з 1990 року, спочатку на посаді асистента, а з 2001 року - на посаді доцента. У 2000 році захистив дисертацію на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук. Дисертація присвячена реформуванню інституту адміністративної відповідальності в України за спеціальністю 12.00.07 – теорія управління, адміністративне право і процес; фінансове право. У 2022 році призначений заступником директора ННІ права КНУ з міжнародного співробітництва. Адвокат. Співпрацює з правозахисними громадськими організаціями. Сфера наукових інтересів - міграційне право, проава біженців, адміністративне право та процес, права людини. Автор та співавтор понад 40 наукових публікацій. Брав участь як експерт у проектах ПРООН, USAID тощо. Бере активну участь у розробці законопроектів. Член Національної конституційної ради України у 2008 року. Викладав серед іншого такі курси: «Адміністративне право України», «Адміністративна відповідальність», «Права біженців», «Судовий розгляд спорів у справах, пов’язаних з примусовим поверненням чи примусовим видворенням іноземців або осіб без громадянства за межі території України», «Адміністративно-процесуальні документи»  «Administrative Justice as the Instrument of the Human Rights Protection», «Asylum And Legal Protection of Refugees», «Problems of the administrative process» та ін.