2023-11-06, Wizyta delegacji ZRUU w Białymstoku

W dniach 6-9 listopada 2023 r. Delegacja Związku Rektorów Uczelni Ukrainy odwiedziła Białystok

Tradycyjnie, w ramach Projektu Polsko-Ukraińskiego MEiN-PW pn. „Polsko-ukraińska współpraca instytucji przedstawicielskich reprezentujących rektorów na rzecz doskonalenia działania uczelni” organizowana jest wizyta studyjna Delegacji rektorów uczelni ukraińskich w jednym z polskich ośrodków akademickich. W tym roku wybór padł na Białystok. Udział w wizycie wzięła grupa rektorów uczelni ukraińskich, w tym kierownictwo Związku Rektorów Uczelni Ukrainy oraz reprezentantka Ministerstwa Edukacji i Nauki Ukrainy:

1. prof. Petro Kulikov – Rektor Kijowskiego Narodowego Uniwersytetu Budownictwa i Architektury, Przewodniczący ZRUU;
  2. prof. Stanislav Nikolaenko – Rektor Narodowego Uniwersytetu Biozasobów i Zarządzania Naturą Ukrainy, Wiceprzewodniczący ZRUU;
  3. dr Anna Navolokina – Prezydent Międzynarodowego Uniwersytetu Europejskiego;
  4. prof. Olena Chepeluk – Rektor Chersońskiego Narodowego Uniwersytetu Technicznego;
  5. prof. Larysa Ivanchenkova – Rektor Odeskiego Narodowego Uniwersytetu Technologicznego;
  6. prof. Volodymyr Onyshchenko – Rektor Narodowego Uniwersytetu „Politechnika Połtawska imienia Jurija Kondratiuka”;
  7. prof. Olha Porkuian – Rektor Wschodnioukraińskiego Narodowego Uniwersytetu im. Wołodymyra Dala;
  8. prof. Volodymyr Smolanka – Rektor Uzhgorodskiego Uniwersytetu Narodowego;
  9. prof. Larysa Antoniuk – Prorektor ds. Nauki Kijowskiego Narodowego Uniwersytetu Ekonomicznego im. Wadyma Hetmana;
  10. Alla Rybalko – kierownik grupy eksperckiej ds. szkolnictwa wyższego i edukacji dorosłych w Departamencie Generalnym Szkolnictwa Wyższego i Zawodowego Szkolnictwa Przedwyższego Ministerstwa Edukacji i Nauki Ukrainy
  11. Inna Golovko – Sekretarz Naukowy Związku Rektorów Uczelni Ukrainy;
  12. Oleksii Kalashnikov –Kierownik Sekretariatu Związku Rektorów Uczelni Ukrainy;

W ramach pobytu w Białymstoku delegacja odwiedziła dwie uczelnie - Uniwersytet Medyczny w Białymstoku i Politechnikę Białostocką, a ponadto Monaster w Supraślu.

Więcej o wizycie na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku

Więcej o wizycie w Politechnice Białostockiej

W dniu 8 listopada 2023 r. do grupy rektorów ukraińskich dołączyła się delegacja rektorów polskich, reprezentująca Konferencję Rektorów Akademickich Szkół Polskich, w składzie:

1. prof. dr hab. inż. Jerzy Lis – Rektor Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie, Przewodniczący Komisji ds. Współpracy Międzynarodowej KRASP, kierownik delegacji
  2. dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB – Rektor Politechniki Białostockiej;
  3. dr hab. Jarosław Matwiejuk, prof. UwB – Prorektor ds. Rozwoju Uniwersytetu w Białymstoku;
  4. prof. dr hab. Adrian Chabowski – Prorektor ds. Kształcenia Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku;
  5. prof. dr hab. inż. Krzysztof Zaremba – Rektor Politechniki Warszawskiej, Przewodniczący Komisji ds. Kształcenia KRASP;
  6. dr hab. Piotr Wachowiak, prof. SGH – Rektor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, Przewodniczący Konferencji Rektorów Uczelni Warszawskich;
  7. prof. dr hab. Roman Cieślak – Rektor Uniwersytetu SWPS, Przewodniczący Komisji ds. Komunikacji i Odpowiedzialności Społecznej KRASP;
  8. dr hab. Marek Łukasik, prof. UP – Prorektor ds. Rozwoju i Współpracy Uniwersytetu Pomorskiego w Słupsku;

Udział w tym Polsko-Ukraińskim Dniu Wspólnym Rektorów wzięli także goście i eksperci: Wasyl Melnychuk – Trzeci Sekretarz Ambasady Ukrainy w Rzeczypospolitej Polskiej; dr Grygorii Berchenko, Narodowy Uniwersytet imienia Jarosława Mądrego, dr Iryna Degtyarova, koordynator programowa Projektu; Fundacja Rektorów Polskich – Szkoła Główna Handlowa w Warszawie; dr Marcin Dokowicz – ekspert Projektu, Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu; Marzena Gembara – Fundacja Rektorów Polskich, Politechnika Warszawska; dr Maria Hulicka – ekspertka Projektu, Uniwersytet Wrocławski; dr Tomasz Jędrzejewski – ekspert Projektu, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Przewodniczył obradom Lider Projektu prof. dr. hab. Jerzy Woźnicki – Prezes Fundacji Rektorów Polskich, profesor Politechniki Warszawskiej. Program w załączeniu.

Rektorzy odnotowali, że obie narodowe Konferencje Rektorów osiągnęły już zaawansowany stan swego rozwoju, ale dalsza ich współpraca, zintensyfikowana m.in. dzięki Projektowi Polsko-Ukraińskiemu MEiN-PW realizowanemu przy wsparciu Fundacji Rektorów Polskich, dzięki wymianie doświadczeń sprzyja doskonaleniu form ich funkcjonowania. Dobrym tego przykładem stała się inicjatywa ZRUU opracowania projektu Kodeksu Dobrych Praktyk uczelni ukraińskich, na wzór analogicznych Kodeksów z Polski (z 2007 r. z rozszerzeniem z 2022 r) oraz Kodeksu Konferencji Rektorów z Holandii (z 2022 r.). Rektorzy polscy i ukraińscy deklarują intencję wymiany doświadczeń w tym zakresie w odniesieniu do wdrażania reguł zawartych w obu tych dokumentach.

W uchwalonym Stanowisku Wspólnym Rektorzy odnotowali, że przyjmują z satysfakcją informacje na temat aktywnych  i efektywnych działań o charakterze pomocowym, prowadzonych przez uczelnie członkowskie KRASP na rzecz obywateli Ukrainy poszkodowanych w wyniku  bezprecedensowej  agresji Rosji na ten kraj. Rektorzy podkreślają imponujący wymiar i zakres realizowanych inicjatyw adresowanych do uchodźców, w tym zwłaszcza do studentów i doktorantów ukraińskich, przedstawiony w prezentacji  Przewodniczącego Komisji ds. Współpracy Międzynarodowej KRASP.

Stanowisko Wspólne delegacji KRASP i ZRUU raz jeszcze potwierdziło wspólnotę wartości oraz wskazało priorytety rozwojowe szkolnictwa wyższego, a w tym potrzebę wspólnych działań w zakresie konsolidacji instytucjonalnej w szkolnictwie wyższym, studiów i dyplomów wspólnych, kampusów zagranicznych oraz działań i pozycji konferencji rektorów w obu krajach