2022-06-08, Wizyta delegacji ZRUU w Warszawie

WIZYTA DELEGACJI ZWIĄZKU REKTORÓW UCZELNI UKRAINY W WARSZAWIE 8-11 CZERWCA 2022

W dniach 9-10 czerwca 2022 r. delegacja Związku Rektorów Uczelni Ukrainy wzięła udział w Uroczystościach Jubileuszowych 25-lecia KRASP. Do Warszawy przyjechała 9-osobowa delegacja ZRUU w składzie:

• prof. Petro Kulikov, Przewodniczący ZRUU, Rektor Kijowskiego Narodowego Uniwersytetu Budownictwa i Architektury
  • Prof. Nataliia Lazarenko, Rektor Winnickiego Państwowego Uniwersytetu Pedagogicznego im. Michaiła Kociubińskiego
  • Prof. Stanislav Nikolaienko, Rektor Narodowego Uniwersytetu Bioresursów i Zarządzania Naturą Ukrainy
  • Prof. Olha Porkuian, Rektor Wschodnioukraińskiego Narodowego Uniwersytetu im. Wołodymyra Dala (obecnie przesiedlony do m. Dnipro)
  • Prof. Oleksandr Spivakovskiy, Rektor Chersońskiego Uniwersytetu Państwowego (obecnie przesiedlny do m. Iwano-Frankowsk)
  • Prof. Mykola Trofymenko, Rektor Mariupolskiego Uniwersytetu Państwowego (obecnie przesiedlony do m. Kijów)
  • Prof. Igor Tsependa, Rektor Podkarpackiego Narodowego Uniwersytetu im. Wasyla Stefanyka
  • Prof. Taras Finikov, Prezes Międzynarodowej Fundacji Badań nad Polityką Edukacyjną
  • Oleksii Kalashnikov, Kierownik Sekretariatu ZRUU

Oprócz uroczystości organizowanych przez KRASP, w ramach Projektu Polsko-Ukraińskiego MEiN-PW zostało zorganizowane spotkanie konsultacyjne delegacji ZRUU, KRASP i FRP z Przewodniczącym European University Association prof. Michael’em Murphy w celu skonsultowania procesu dołączenia ZRUU do składu EUA jako członka zbiorowego na specjalnych warunkach. Notatka ze spotkania dostępna w języku angielskim.

W ramach wydarzeń jubileuszowych delegacja rektorów ukraińskich spotkała się z delegacjami narodowych konferencji rektorów Francji, Niemiec, a także z przedstawicielami polskiego środowiska akademickiego. Nawiązanie kontaktów międzynarodowych, uruchomienie nowych działań wspierających uczelnie ukraińskie, naukowców i studentów ukraińskich to działania priorytetowe. Wyjątkowym akcentem było uczczenie minutą ciszy pamięci zabitych studentów, doktorantów, pracowników naukowych uczelni ukraińskich w ramach obrad sesji międzynarodowej.

Zostały ustalone dalsze kroki w realizacji Projektu: zakończenie procesu dołączenia ZRUU do EUA jako członka zbiorowego, udział przedstawicieli ZRUU w XXVI w Szkole Zarządzania Strategicznego w Szkolnictwie Wyższym dla rektorów/prorektorów w celu zapoznania się z doświadczeniami FRP i zaprojektowania Szkoły w następnym roku dla rektorów ukraińskich, realizacja badania możliwości działań wspólnych w kształceniu oraz karierze naukowej. Obecnie trwa badanie sytuacji związanej z wsparciem dla doktorantów w Polsce i w Ukrainie, wyniki badania pilotażowego zostaną zaprezentowane pod czas dorocznej konferencji EUA Council for Doctoral education 2022.

Podsumowanie wizyty delegacji ZRUU w Warszawie