Publikacja dra Marcina Rojszczaka

Obraz: „The uncertain future of data retention laws in the EU: Is a legislative reset possible?”

Informujemy, że artykuł autorstwa Pana dr. Marcina Rojszczaka pt. „The uncertain future of data retention laws in the EU: Is a legislative reset possible?” został opublikowany w wolnym dostępie w Computer Law & Security Review (100 pkt).

Zapraszamy do lektury!

Celem artykułu jest omówienie europejskiego modelu retencji danych stosowanego w obszarze bezpieczeństwa publicznego. Retencja danych telekomunikacyjnych to zagadnienie będące przedmiotem zarówno bogatego orzecznictwa TSUE, jak również niesłabnącego zainteresowania państw członkowskich.

W artykule omówione zostało najważniejsze orzecznictwo Trybunału, w tym wykładnia przedstawiona w najnowszych sprawach związanych ze stosowaniem retencji danych zarówno na potrzeby bezpieczeństwa narodowego (Privacy International, La Quadrature du Net) jak i walki z poważną przestępczością (H.K). Analiza stanowi punkt wyjścia do dyskusji na temat projektu rozporządzenia o e-prywatności, a w szczególności uzgodnionej przez Radę - pod naciskiem niektórych państw członkowskich – kontrowersyjnej propozycji, której celem jest ograniczenie jurysdykcji Trybunału w sprawach dotyczących krajowych przepisów retencyjnych stosowanych w obszarze bezpieczeństwa państwa.

Negocjowany od pięciu lat projekt rozporządzenia o e-prywatności będzie uszczegóławiał unijne przepisy o ochronie danych w obszarze usług łączności elektronicznej. W efekcie sposób ukształtowania obowiązków wynikających z rozporządzenia może mieć kluczowe znaczenie dla ustalenia spójnego z orzecznictwem TSUE standardu stosowania przepisów retencyjnych na kolejne dekady. Jednocześnie uleganie presji państw członkowskich może doprowadzić do odwrotnego skutku jakim będzie pojawienie się nowych niejasności dotyczących nie tylko dopuszczalności stosowania retencji, ale również kompetencji instytucji Unii do regulowania tego obszaru funkcjonowania sektora telekomunikacyjnego.

Artykuł dostępny jest pod linkiem https://doi.org/10.1016/j.clsr.2021.105572

Computer Law & Security Review vol. 41, July 2021; ISSN: 0267-3649; 100 pkt MNiSW.